Jak samodzielnie rozwiązać problem z niedziałającą pocztą?

wizjaNet-Blog
jak-samodzielnie-rozwiazac-problem-z-niedzialajaca-poczta

Sprawdź połączenie internetu

W pierwszej kolejności, gdy zauważymy problem z pocztą, należy wejść w przeglądarkę i sprawdzić połączenie z internetem, wpisując wybrany adres URL, np. google.pl. Jeśli strona nie odpowiada, to może oznaczać problemy z internetem i brakiem możliwości pobierania i wysyłania wiadomości mailowych. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze swoim usługodawcą.

Przykładowe komunikaty:

sprawdź połączenie z internetem

nie można połączyć się z serwerem pocztowym

Sprawdź konfigurację swojego programu pocztowego

Jeśli na naszym programie pocztowym pojawiają się komunikaty o błędach, wysyłanie e-maili kończy się niepowodzeniem, a nowe wiadomości nie nie pobierają, należy sprawdzić ustawienia konfiguracji: nazwę serwera poczty przychodzącej/wychodzącej, porty i szyfrowania. Poprawnie wpisana konfiguracja jest kluczowa, aby nasz serwer mógł prawidłowo wysyłać i odbierać wiadomości. Jeśli wpisane dane nie pokrywają się z wysłanymi przez nas ustawieniami, należy je poprawić- to powinno rozwiązać problem. 

Przykładowe komunikaty:

brak połączenia z serwerem poczty wychodzącej SMTP 

błąd: nie można pobrać nowych wiadomościSprawdź działanie webmaila

Webmail, to poczta w przeglądarce internetowej, do której każdy użytkownik ma dostęp. To dzięki niej ostatecznie możemy zweryfikować, czy problem działania poczty leży po stronie pracy serwera, czy programu pocztowego. Adres logowania zależy od nazwy klienta, ale należy wzorować się poniższym:

webmail.nazwaklienta.wizjanet.pl

Po zalogowaniu wykonujemy próbę wysłania wiadomości oraz odbioru maili. Jeśli obie czynności poszły pomyślnie, to problem może leżeć między innymi w programie pocztowym, systemie komputera, a nawet programie antywirusowym. 

Przykładowe komunikaty:

błąd połączenia z serwerem, uszkodzenie pliku konfiguracyjnego.

Podsumowanie

Usługi pocztowe mogą mieć zakłóconą pracę z powodu wielu czynników, najczęściej niezależnych od pracy serwera. Warto wówczas mieć powyższą ściągę, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jakie czynności wykonać, aby z powrotem cieszyć się dobrze działającą pocztą. Gdyby zawiodły sugestie zawarte w tekście, jesteśmy do Państwa dyspozycji. 

Sprawdź nasze poprzednie artykuły!

Poczta elektroniczna - POP3 czy IMAP4?

Certyfikat SSL - informacje

Konfiguracja programów pocztowych

Barracuda - filtr antyspamowy