Certyfikat SSL - informacje

wizjaNet-Blog
certyfikat-ssl

Co to jest certyfikat SSL?

SSL (Secure Socket Layer) - jest to protokół internetowy, mający na celu zabezpieczenie danych na stronach WWW, poprzez szyfrowanie całego połączenia.  Do szyfrowania używa się klucza o określonej długości - im dłuższy, tym trudniej o odszyfrowanie. Obecnie dostępne są certyfikaty o długości klucza 128 lub 256 bit.

Certyfikat SSL daje pełne bezpieczeństwo w trakcie przeglądania stron, podawania danych, uzupełniania formularzy, dokonywania transakcji, korzystania z poczty, dzięki czemu wpisując wrażliwe informacje, mamy pewność, że nie trafią one w niepowołane ręce.

Certyfikat nadaje wiarygodności naszej domenie oraz wszystkich związanych z nią czynności - robienia zakupów na naszej stronie, wysyłania wiadomości, podawania swoich danych osobowych, czy logowania do bankowości. 

Jak działa certyfikat SSL?

Zabezpieczenie strony certyfikatem SSL powoduje, że zanim informacja z serwera trafi do przeglądarki, jest uzgadniany klucz, który szyfruje dane. Zatem serwer szyfruje dane, przesyła je do przeglądarki, a gdy te dotrą, dopiero zostaną odszyfrowane. Osoby trzecie nie są w stanie odszyfrować przekazywanych danych, ponieważ nie wiedzą wedle jakiego klucza - tę wiedzę posiada tylko serwer i przeglądarka.

Jak sprawy się mają, gdy szyfrowania nie ma? Dane przesyłane są jako zwykły plik, który każdy może przechwycić i odczytać bez żadnego trudu. Nim dane przejdą z serwera do przeglądarki, mogą zostać wychwycone, wykradzione, zmodyfikowane, podmienione. Ryzyko naruszenia danych wrażliwych jest bardzo wysokie- a co to oznacza w praktyce? Poznanie danych osobowych, haseł, loginów, prywatnych konwersacji, co skutkować może masą problemów związanych z klientami korzystającymi z naszych usług, ale i nas samych.

Jak poznać, że strona korzysta z certyfikatu SSL?

Przeglądarki wspierają i odpowiednio oznaczają strony, które korzystają z certyfikatu SSL, dzięki czemu odwiedzający bez problemu mogą zidentyfikować, czy strona/sklep jest bezpieczna.

  1. Symbol zamkniętej kłódki przy nazwie strony. Kliknięcie w kłódkę umożliwi przeczytanie szczegółowych informacji odnośnie certyfikatu oraz jego ważności.
  2. HTTPS. Jeśli widzisz w pasku adresu ten skrót, oznacza to, że strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL- w odróżnieniu od standardowego HTTP, końcówka “s” oznacza tu wspomniane zabezpieczenie.

Co w sytuacji, gdy strona nie jest zabezpieczona?

W przypadku stron, które nie używają certyfikatów SSL, na pasku z adresem zobaczymy informację “Niebezpieczna”. Przeglądarki ostrzegają w ten sposób potencjalnych odwiedzających i kupujących, że korzystanie z serwisu może wiązać się z wykorzystaniem wszystkich danych pozostawionych w tej witrynie. Ponadto należy liczyć się z tym, że powyższy komunikat może zniechęcić klientów do korzystania z naszych usług i wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy.

3 najważniejsze korzyści wynikające z posiadania certyfikatu SSL:

  1. Bezpieczeństwo klientów korzystających z naszych usług.
  2. Pozytywny wpływ na pozycjonowanie naszej strony w wynikach wyszukiwania. 
  3. Wiarygodność naszej firmy.

Rodzaje certyfikatów SSL:

Certyfikat DV: to podstawowy certyfikat, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo i poufność danych, natomiast nie mówi nic o właścicielu witryny, tylko o domenie.

Certyfikat OV: od certyfikatu DV, różni się tym, że tożsamość podmiotu została zatwierdzona przez zaufane centrum certyfikacyjne, dzięki czemu odwiedzający stronę ma informację odnośnie domeny i właściciela. 

Certyfikat EV: najbardziej rygorystyczny certyfikat- weryfikacja dokonywana jest bardzo szczegółowo. Charakteryzuje go to, że na pasku z adresem domeny, wyświetla się nazwa firmy oraz zielona kłódka, co mówi nam o najwyższej jakości ochronie naszych danych.


Kto powinien korzystać z certyfikatu SSL?

Odpowiedź powinna brzmieć: każda domena. 

Natomiast są szczególne wypadki, jak sklepy internetowe, gdzie podajemy swoje dane, logujemy się do bankowości i nie możemy ryzykować ich uchwyceniem. Istotne są również firmy, które mają swoje strony i prezentują na nich między innymi, czym się zajmują, jaką mają ofertę, ponieważ taka firma od razu wzbudzi większe zaufanie, niż ta, przy której zobaczymy napis “Niebezpieczna”. 

Dlaczego napisaliśmy, że każda domena powinna posiadać certyfikat SSL? Ponieważ zawsze będzie miało to pozytywny odbiór wśród odbiorców, czy to sklepu, strony firmowej, czy bloga, którego lubimy czytać. 

Podsumowanie

Posiadanie certyfikatu SSL pokazuje klientom i odbiorcom, że dbamy o ich bezpieczeństwo w sieci, a tym samym, że jesteśmy firmą godną zaufania. Nasi klienci zauważają jedynie pozytywy z jego korzystania, a my, jako firma z wieloletnim doświadczeniem, gwarantujemy, że również Państwo znajdziecie same plusy po zainstalowaniu certyfikatu dla Waszej domeny.