Poczta elektroniczna - POP3 czy IMAP4?

wizjaNet-Blog
pop_imap

POCZTA ELEKTRONICZNA - POP3 CZY IMAP4?

Jakie są różnice pomiędzy protokołami POP3 i IMAP4? 

POP3

jest to protokół, którego działanie polega na pobieraniu poczty z serwera i usuwaniu jej (lub pozostawione na serwerze, jeśli w programie pocztowym jest włączona opcja pozostawiania kopii wiadomości na serwerze- jest to dość problematyczne, ponieważ wiadomości są pobierane w całości, a co za tym idzie, miejsce na serwerze zapełnione w szybkim tempie),

poczta przechowywana jest tylko na lokalnym dysku jednego urządzenia,

jest to starszy protokół, nierekomendowany, ponieważ wszystkie wiadomości przechodzące przez serwer zostają usunięte, w związku z czym - brak robienia kopii, awaria programu, urządzenia - może skutkować nieodwracalnie utratą ważnej dla nas poczty.

IMAP:

jest to protokół, dzięki któremu wiadomości zostają przechowywane na serwerze,

użytkownicy mogą logować się jednocześnie z wielu programów pocztowych na komputerach oraz urządzeniach przenośnych,

synchronizacja na każdej z zalogowanych skrzynek następuje w czasie rzeczywistym, możliwe jest flagowanie wiadomości, co jest sporym udogodnieniem,

rozwiązanie dla firm/pracowników, obsługujących ten sam adres mailowy.

IMAP czy POP3 - kiedy chcę mieć dostęp do maili na kilku urządzeniach?

W tym wypadku zdecydowanym faworytem jest protokół IMAP4, ponieważ wszystkie wiadomości przechodzące przez serwer na nim zostają. Każde urządzenie, poprawnie skonfigurowane, będzie odbierało te same wiadomości. Działa to w przypadku wiadomości przychodzących oraz wychodzących. W związku z czym na jednej skrzynce mailowej może pracować kilka osób jednocześnie lub korzystać z wielu urządzeń, na których będzie niezmieniona forma wiadomości. Starszy protokół POP3, zgodnie z ustawieniami, usuwa wiadomości przechodzące przez serwer, a maile wychodzące, zostają wyłącznie na skonfigurowanym urządzeniu lokalnym.

Który protokół wybrać? IMAP4 czy POP3?

Z naszej strony zalecamy protokół IMAP4. Doświadczenie, które czerpiemy z pracy z klientami, jasno wskazuje, że rozwiązania tego protokołu są bardziej praktyczne, bezpieczne i dające możliwości (jak sprawdzenie poczty w każdym miejscu i z każdego urządzenia) bycia niezależnym w kontakcie z klientem.

Dlaczego IMAP4 jest lepszy niż POP3?

Protokół IMAP4 jest nowszym protokołem, nowocześniejszym, który sprosta wymagającym klientom, mającym spore oczekiwania wobec możliwości, które dają nam programy pocztowe. Wiemy, jak ważny bywa powrót do wiadomości sprzed kilku miesięcy, a nawet lat - omyłkowo usunięte w programie pocztowym, nie zostają utracone, ponieważ znajdują się na serwerze, co jest sporym ułatwieniem. Kolejnym, najważniejszym argumentem, jest opcja logowania się z każdego miejsca, na każdym urządzeniu do konta pocztowego - nieraz będąc poza biurem, na urlopie, potrzebujemy dostać się do skrzynki. Dzięki rozwiązaniom protokołu IMAP jesteśmy w stanie to zrobić. Następnym faktem jest to, że osoby korzystające z tego samego konta pocztowego, widzą, że dana wiadomość została już odczytana lub nie przez co należy się do niej odnieść, dzięki czemu nie zdarzają się treści zdublowane. Dodatkowym plusem jest to, że pobierane są tylko nagłówki wiadomości, w związku z czym zmniejsza się ilość pobieranych danych na urządzeniu wraz z ilością zajmowanego miejsca na serwerze, który nie zapełnia się zbyt szybko. 

Protokół POP3, jako starszy protokół, ma wiele mniej do zaoferowania. Często swoimi rozwiązaniami sprawia wiele kłopotów właścicielom danego konta. Między innymi trwała utrata poczty, niezgodne z naszymi preferencjami ustawienia domyślne programu pocztowego (jak usuwanie wiadomości po 7 dniach), automatyczne pobieranie pełnej wiadomości, przez co zajmuje wiele miejsca na dysku, niezależnie, czy wiadomość jest przeczytana, czy też nie. W wypadku wyboru protokołu POP3, należy przy konfiguracji i ustawieniach być bardziej uważnym, ponieważ drobne błędy mogą przysporzyć wiele kłopotów.

Jaki jest najlepszy program do poczty i protokołu IMAP4?

Według naszej opinii i obserwacji, najmniej awaryjnym i problematycznym programem pocztowym, jest darmowy program THUNDERBIRD.

Zalety:

intuicyjny interfejs,

łatwe wprowadzanie danych, ustawień konfiguracji,

sortowanie według wątków za jednym kliknięciem,

 proste wprowadzenie sygnaturki.

Kiedy wybrać jednak POP3 zamiast IMAP4?

Jeśli klient preferuje przechowywanie poczty WYŁĄCZNIE na jednym urządzeniu lokalnym i chce mieć do niej dostęp tylko za jego pomocą, wówczas może wybrać protokół POP3. Plusem jest brak możliwości zapełnienia miejsca na serwerze, należy jednak pilnować tego samego na programie pocztowym. Zalecamy przed podjęciem takiej decyzji, zagłębić się z resztą argumentów, aby być w pełni świadomości zarówno zalet, jak i wad.

Czy jest możliwość przejścia z protokołu POP na IMAP?

Tak, istnieje taka możliwość. Jednak procedura różni się od danego programu pocztowego i powinno się przeprowadzać ją z należytą uważnością, aby nie utracić aktualnie posiadanych danych. Zarys procedury:

  1. dla THUNDERBIRDA : Zmiana konta POP na IMAP | Pomoc dla programu Thunderbird (mozilla.org)
  2. dla OUTLOOK : 

zrobić kopię zapasową aktualnej skrzynki,

usunąć skrzynkę z Outlook,

założyć ją ponownie z nowymi ustawieniami (na IMAP4),

podpiąć plik kopii poprzedniej skrzynki jako plik danych do lokalnego folderu i skopiować jego zawartość do skrzynki IMAP.

Ze względu na to, że procedura może różnić się w zależności od posiadanej wersji Microsoft Outlook, firma Wizjanet, nie ponosi odpowiedzialności za ewentualnie utracone dane.

SMTP - co ma wspólnego z IMAP4 i POP3?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, czym jest SMTP?

SMTP (ang. Simple Mail Transfer Protocol) - to protokół do wysyłania poczty, który wykorzystuje się w sieci do wymiany wiadomości pomiędzy serwerami, za pośrednictwem programów pocztowych na naszych urządzeniach. Potocznie nazywany “serwerem poczty wychodzącej”.

SMTP, a wpływ protokołów IMAP i POP w kwestii przechowywania poczty na serwerze:

W wypadku protokołu IMAP, każda wiadomość wysłana będzie znajdowała się również na serwerze oraz każdym skonfigurowanym urządzeniu.

W wypadku protokołu POP, każda wiadomość wysłana będzie znajdowała się tylko na urządzeniu, z którego została nadana.

PODSUMOWUJĄC

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w świadczeniu usług hostingowych, zdecydowanie zalecamy stosowanie protokołu IMAP. Jest to najczęściej wybierany protokół przez naszych klientów, którzy cenią sobie jego wszechstronność i poczucie bezpieczeństwa przechowywanej poczty.