Mapa strony. Jak ją utworzyć i jaki ma wpływ na pozycjonowanie ?

wizjaNet-Blog
mapa strony internetowej

Indeksacja content’u (zawartości) stron internetowych to spore wyzwanie dla robotów wyszukiwarek internetowych - dlatego warto ułatwić im to zadanie poprzez spreparowanie odpowiedniej mapy strony. W zamian możemy oczekiwać, że wszystkie przesłane adresy podstron naszej witryny pojawią się w indeksie wyszukiwarki Google.

Dlaczego mapa witryny jest tak istotna ?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat serwisy www bardzo ewoluowały. Pojawiły się dostępne dla każdego systemy zarządzania treścią (Wordpress, Joomla) pozwalające na szybkie rozpoczęcie przygody z wirtualnym światem. Chcąc dotrzymać kroku konkurencji nawet firmowe strony www bardzo często decydują się na regularne publikowanie contentu w formie chociażby bloga. Za postępującym rozrostem serwisu nie zawsze idzie jednoczesna indeksacja przez roboty sieciowe. Często wynika to z niedostosowania struktury nawigacyjnej (wewnętrznego linkowania) do rozrastającej się strony www. I właśnie tutaj swoją moc pokazuje mapa strony, która zawiera bezpośrednie odnośniki do wszystkich podstron (a właściwie do tych, w których zależy nam by treść była indeksowana przez roboty sieciowe ) serwisu www. 

Mapa strony - jak jest zbudowana ?

Możemy wyróżnić dwa typy map strony - te w języku html oraz dostarczające informacji za pośrednictwem XML (ang. Extensible Markup Language, rozszerzalny język znaczników). Mapa strony w HTML to nic innego jak podstrona w naszym serwisie, będą zbiorem odnośników do poszczególnych podstron. Możemy ją porównać do książkowego spisu treści. Poniżej mapa strony w języku html na przykładzie serwisu Grupy Interia.

Mapa strony w języku HTML 

Zdecydowanie jednak częściej wykorzystuje się mapę strony opartą o język XML. Oprócz najbardziej oczywistych informacji jakim jest lista adresów dla robotów sieciowych, pozwala ona dodatkowo zamieszczać informacje o: dacie ostatniej aktualizacji, priorytecie czy nawet częstotliwości zmian. Poniżej - fragment mapy strony w języku xml.

 Fragment mapy strony w xml

Tak skonstruowany plik może zawierać do 50 000 adresów url. W razie potrzeby można go poddać kompresji - plik nie może ważyć więcej niż 50 MB. Zaleca się umieszczenie wygenerowanego pliku mapy strony w folderze głównym, tak by był dostępny jak każda inna podstrona serwisu www. Mapę strony można przygotować w darmowych programach, typu XENU, Screaming Frog Seo Spider itp. Niektóre systemy zarządzania treścią np. Wordpress oferują liczne rozszerzenia (np. Yoast SEO) pozwalające na automatyczne generowanie mapy strony wraz z zmieniającą się treścią serwisu www. 

Mapa strony - jakich danych nie powinna zawierać ?

  • adresów url które generują błędy np. 404 (nieistniejący adres url)
  • adresów które wykonują przekierowanie (301, 302)
  • adresów url które są wynikiem działania wyszukiwarki w serwisie www
  • adresów url, których nie chcemy by były indeksowane (oznaczone noindex lub zablokowane w pliku robots.txt)

Mapa strony - jak zgłosić ją do wyszukiwarki Google ?

By zgłosić mapę strony w wyszukiwarce Google musisz posiadać zweryfikowaną własność danej strony internetowej. Ten proces wyjaśnimy dokładniej w oddzielnym wpisie. Niemniej całość procesu składa się z dwóch etapów. Po pierwsze musimy umieścić wygenerowaną mapę strony na serwerze, w katalogu gdzie są pliki danej strony internetowej. Ważne jest to by mapa była dostępna przez wpisanie jej nazwy w pasku adresu przeglądarki www. Przykładowo mapa powinna być dostępna pod adresem: https://www.twoj-adres-strony/mapa-strony.xml (zamiast mapa-strony.xml najczęściej stosuje się sitemap.xml)

Jeśli widzimy zawartość wygenerowanej mapy strony w przeglądarce możemy przejść do drugiego etapu. W tym celu należy zalogować się do usługi Search Console pod adresem https://search.google.com/search-console i wybrać interesującą nas domenę (można posiadać zweryfikowaną własność wielu domen w ramach jednego konta).

search console - mapa strony

W kolejnym kroku wybieramy zakładkę Mapy witryn i podajemy już bezpośredni link do przesłanej uprzednio mapy witryny. Jeśli cały proces przebiegł właściwie naszym oczom ukaże się zielony napis Sukces. Przetwarzanie mapy chwilę trwa lecz możemy być pewni że wszystkie adresy podstron znajdą się niebawem w indeksie wyszukiwarki. 


Podsumowanie

Kończąc temat samo stworzenie mapy strony nie zagwarantuje nam wysokich pozycji na hasła o znacznej liczbie wyszukiwań - w tym celu potrzebne są kompleksowe zabiegi pozycjonowania strony. Niemniej jest to stosunkowo proste rozwiązanie, poprawiające widoczność serwisu w wyszukiwarce.