Audyt SEO - co powinien zawierać i z jakich narzędzi skorzystać ?

wizjaNet-Blog
audyt seo, audyt pozycjonowanie

Ten artykuł jest niejako wstępem do szerszego zagadnienia, jakim jest optymalizacja strony internetowej. Korzystając z bogatego doświadczenia, zarówno w tworzeniu serwisów internetowych, jak również w ich optymalizacji, udostępnimy na naszym blogu zbiór zasad oraz narzędzi z jakich warto skorzystać.

Co to jest audyt SEO ?

Jest to nic innego, jak stworzenie zaleceń dla badanego serwisu internetowego celem jego poprawy. Optymalizacja serwisu może dotyczyć szerokiej opcji aspektów, chociażby takich jak:

  • Dostępność oraz szybkość działania serwisu www
  • Czytelność treści oraz odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi
  • Budowa strony umożliwiająca szybkie odnalezienie potrzebnych informacji, jak również jego łatwe przeglądanie na różnych urządzeniach, w tym urządzeniach mobilnych

Kiedy wykonać audyt SEO ?

Optymalny wariant to taki, gdy audyt zbiega się z decyzją o utworzeniu nowej witryny internetowej. Przeprowadzony na podstawie opracowanej makiety serwisu audyt SEO daje możliwość lepszego wykorzystania potencjału witryny. Zalecenia z audytu pozwolą również uniknąć błędów popełnianych przez programistów jeszcze na etapie tworzenia serwisu. Niestety jest to sytuacja spotykana relatywnie rzadko. Najczęściej audytowane są:

  • nowo utworzone strony internetowe
  • Istniejące strony www firm rozpoczynających działania marketingowe
  • Istniejące strony internetowe po wprowadzeniu do nich znaczących poprawek

Jakich efektów z wdrożenia audytu SEO można oczekiwać ?

W zależności od zaleceń płynących z wykonanego audytu, po poprawie serwisu można oczekiwać następujących zmian:

  • zmiana w rankingu pozycji na słowa kluczowe występujące w serwisie www
  • zmiana w szybkości ładowania podstron serwisu www
  • zmiana liczby odwiedzających serwis www oraz zwiększenie liczby konwersji

Efekty z wprowadzonych zmian powinny być monitorowane w oparciu o dostępne narzędzia - część z nich dostępnych jest za darmo, inne z kolei są płatne. Póki co wspomnijmy tylko o narzędziach do monitorowania pozycji słów kluczowych w organicznych wynikach wyszukiwania oraz śledzenia liczby wejść z tych wyników.

Audyt SEO - i co dalej ?

Gdy wszystko idzie dobrze, tj. skuteczność wprowadzonych do witryny www zaleceń z audytu SEO nie budzi żadnych wątpliwości, można przejść do dalszych działań związanych z promocją serwisu www. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim: pozycjonowanie, reklamę płatną czy działania e-marketingowe.

Właścicieli stron zainteresowanych przeprowadzeniem audytu SEO zapraszamy do kontaktu