WizjaNet jest jednym z partnerów wspierających Środkowoeuropejską Olimpiadę Matematyczną MEMO

mobiDziennik
Oświata
Social Media
WizjaNet
Memo,olimpiada Memo

W poniedziałek, 27 sierpnia do Bielska-Białej zawitała 12. Środkowoeuropejska Olimpiada Matematyczna (MEMO). Wydarzenie to jest organizowane corocznie od 2007 roku! W konkursie udział wzięło 11 zespołów, reprezentujących kraje z Europy Środkowej.

Jest na bardzo miło poinformować, że jesteśmy jednym z partnerów tego wyjątkowego i prestiżowego wydarzenia, które odbyło się dopiero po raz drugi w Polsce.

W ramach olimpiady odbył się konkurs indywidualny oraz drużynowy. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami typu “olimpijskiego” z czterech dziedzin: algebry, kombinatoryki, geometrii i teorii liczb. W konkursie indywidualnym każdy uczestnik miał do rozwiązania cztery zadania - po jednym z każdego obszaru. Natomiast w rywalizacji drużynowej zespoły otrzymały osiem zadań - po dwa z każdej dziedziny. Wyjątkowego charakteru i konkurencji olimpiadzie drużynowej nadał fakt, że uczestnicy z każdego kraju działali wspólnie.

W tegorocznej, 12. edycji Olimpiady udział wzięli przedstawiciele jedenastu państw: Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski, Węgier, Litwy, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, a także gościnnie zaproszonej Ukrainy. Każdy kraj reprezentowało sześciu uczniów i dwóch liderów (opiekunów).

Środkowoeuropejska Olimpiada Matematyczna (MEMO) trwała tydzień. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło we wtorek, 28 sierpnia o godzinie 9.00 w Akademii Techniczno-Humanistycznej (Audytorium Maximum w budynku L). W tym samym miejscu odbyły się zawody indywidualne i drużynowe.

Uczestnicy podczas pobytu w Bielsku-Białej zwiedzili nasze piękne miasto oraz odbyli wycieczki do Krakowa, Pszczyny, na Szyndzielnię oraz zwiedzili elektrownię szczytowo-pompową na górze Żar.

W ceremonii zamknięcia Olimpiady, która odbyła się 1 września o godzinie 18.00 na dziedzińcu Zamku Sułkowskich, udział wzięli wiceminister edukacji Maciej Kopeć, przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Jarosław Klimaszewski, członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Matematycznej Renata Jurasińska oraz przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Matematycznego prof. dr hab. Sławomir Kołodziej. Punktem kulminacyjnym ceremonii było ogłoszenie wyników Olimpiady. Złote medali otrzymało ośmioro uczestników, którzy bezbłędnie rozwiązali wszystkie konkursowe zadania. Wśród nich znalazło się troje Polaków: Aleksandra Kowalska, Maciej Dziuba i Łukasz Orski. Kolejnych troje Polaków (Cezary Botta, Rafał Pyzik i Kamil Galewski) otrzymało srebrne medale. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Ukraina, wyprzedzając Chorwację i Węgry. Polska zajęła czwarte miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! 

Więcej o wynikach. 

#mamyWizję

Organizatorzy i partnerzy: