Wirusy na stronie internetowej

wizjaNet-Blog
wirusy-na-stronie-internetowej

Skąd się biorą wirusy na stronach www

Przyczyny zawirusowania mogą być oczywiście różne, jednak do najczęstszych należą:

  • nieaktualizowane wersje systemu CMS
  • nieaktualne wtyczki
  • wyciek danych (np. logując się na serwer FTP przy użyciu publicznej sieci wifi, na niezaufanym urządzeniu lub posiadając słabe hasło, które może zostać wykryte przez specjalne boty)
  • wirusy w komputerze typu keylogger
  • stara strona, bez nowoczesnych systemów i zabezpieczeń

Skutki zawirusowania strony internetowej

Skutki mogą być bardziej lub mniej dotkliwe, w zależności od tego, co chciał osiągnąć twórca całego zamieszania. 

Zazwyczaj zawirusowana strona kieruje na inną o podejrzanej treści, co skutecznie może zniechęcić do ponownego odwiedzenia naszej strony zainteresowanego użytkownika. To jeden z problemów, ponieważ wejście na daną stronę i kliknięcie czegokolwiek, może doprowadzić do zainfekowania urządzenia odwiedzającego. Strona może otwierać się niepoprawnie lub wcale, roboty mogą przechwycić kluczowe dane, w celu wyłudzania pieniędzy lub innych czynności. Skutków może być wiele i każdy z nich z pewnością wpłynie negatywnie na wizerunek firmy. 

Wpływ wirusów na pozycjonowanie w wyszukiwarce google

W momencie, gdy nasza strona zostaje zainfekowana, wpływa to na wyświetlenia w wyszukiwarce google. Klienci w wynikach widzą informację o tym, że dana witryna jest zawirusowana, a docelowo google wyrzuca naszą domenę z wyszukiwarki. Jest to przede wszystkim uciążliwe dla firm, które głównie docierają do odbiorców za pomocą google. 

Wpływ wirusów na pocztę elektroniczną

Wirusy mogą być przechwytywane za pomocą filtrów antyspamowych- wystarczy, że zainfekowana strona posiada w stopce link. Nasz filtr antyspamowy, barracuda, nie przepuszcza na skrzynki klientów maili, które są zawirusowane.

Z drugiej strony, jeśli to nasza strona jest zawirusowana, to wychodzące wiadomości mogą być odrzucane przez serwer odbiorcy- mało tego- po usunięciu wirusa, reputacja adresu IP wciąż może być negatywna i łatwiej trafia na czarne listy u pozostałych usługodawców. Dlatego tak ważne jest szybkie pozbycie się wirusów.

Serwer współdzielony a wirusy

Większość naszych klientów posiada konto hostingowe na serwerach współdzielonych. Każdy serwer jest regularnie skanowany pod kątem wirusów, ponieważ jedna zawirusowana strona, może mieć wpływ na działanie całego serwera. Procedury, aby inni klienci nie mieli nieprzyjemności, polegają na blokowaniu strony zawirusowanej, poinformowaniu klienta o zaistniałej sytuacji i dopiero po usunięciu wirusów, strona zostaje odblokowana. Ma to na celu chronienie reszty klientów.

Serwer dedykowany a wirusy

W przypadku serwera dedykowanego, to klient ponosi odpowiedzialność za jego pracę. Nie blokujemy stron zawirusowanych, jednak należy brać pod uwagę, że skutki mogą być takie same, jak w przypadkach powyżej. Strony mogą między innymi nie wyświetlać zawartości lub kierować na inną witrynę, co również wpłynie na odbiór firmy przez użytkowników. Dodatkowo praca serwera może być zakłócana przez zainfekowane witryny.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy Państwa strona znajduje się na serwerze współdzielonym, czy dedykowanym, warto reagować jak najszybciej, w celu usunięcia zawirusowanych plików. Dzięki temu nie musimy martwić się o opinie wśród potencjalnych klientów czy przechwycenia ważnych danych firmy. Często usunięcie zainfekowanych plików zajmuje kilka minut, a ratuje przed sytuacją robienia całej strony od podstaw.