Różnice pomiędzy przekierowaniem poczty a aliasem poczty elektronicznej

wizjaNet-Blog
Przekierowanie a alias różnice

Na czym polega przekierowanie wiadomości?

Przekierowanie wiadomości to nic innego, jak podanie adresu e-mail, na który będą przychodziły te same wiadomości przychodzące, które przychodzą na adres główny. W praktyce? Jeśli mamy dwie skrzynki- np. jedną w we własnej domenie, a kolejną w gmailu i chcemy aby na tej drugiej skrzynce znajdowały się również te same maile z e-maila firmowego, to stosujemy przekierowanie. Może dotyczyć oczywiście większej ilości adresów, co świetnie sprawdza się wśród pracowników. Często mając kilku pracowników w dziale obsługi klienta, posługujemy się jednym mailem, najczęściej “bok@twojadomena.pl”- najwygodniej jest z takiego adresu zrobić przekierowanie na wszystkie konta mailowe osób, które odpisują na wiadomości związane z obsługą w zakresie wykonywanych usług. Funkcja przekierowania wprowadzi ład, który jest widoczny dla pracodawcy. Przekierowanie jest również świetną formą ostrożności- w razie problemów z programem pocztowym, zawsze możemy skorzystać z innego adresu, aby sprawdzić pocztę i być na bieżąco z wiadomościami. Na czym polega alias?

Alias, to alternatywna nazwa naszego głównego adresu e-mail w tej samej domenie. Najczęściej są to zbliżone nazwy, inicjały, skrócone lub podobne formy. W praktyce?

Jeśli masz założonego maila o nazwie “jan.kowalski@twojadomena.pl”, to aliasem może być: “jankowalski@twojadomena.pl”, “jk@twojadomena.pl”, “prezes@twojadomena.pl”. W tym przypadku jeśli na którykolwiek z podanych wyżej adresów nadawca wyśle wiadomość, dotrze ona za każdym razem na skrzynkę główną, tj. “jan.kowalski@twojadomena.pl”. 

Alias niejednokrotnie może pozwolić na dotarcie wiadomości od nadawcy, gdy ten pomyli adres email lub wpisze inną kombinację nazwy adresu (zbliżoną do maila głównego), oczywiście jeśli zbliżona nazwa została dodana przez użytkownika.Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której klient chce się zalogować do poczty na jednej ze swoich aliasów - niestety nie jest to możliwe. Logowanie jest możliwe tylko na adres główny, na którym znajdziecie wszystkie maile wysłane na dodane aliasy w swoim koncie hostingowym. 

Różnice: przekierowanie a alias

Przede wszystkim różnica polega na tym, że do przekierowania konieczna jest inna założona skrzynka e-mail, a alias to tylko alternatywna nazwa założonej wcześniej skrzynki. Na adres e-mail zastosowanym w przekierowaniu można się zalogować i wysyłać maile, na aliasie nie ma możliwości zalogowania w celu odbioru lub odpowiedzi na wiadomość- wszystkie maile odbiorcze przychodzą na adres główny. Przekierowanie ma na celu rozpowszechnienie maili przychodzących na różnych kontach mailowych, z kolei alias ma dać różne kombinacje jednego adresu e-mail- podobne, skrócone, w celu doręczenia na jeden, konkretny.

Podsumowanie

Obie funkcje są bardzo przydatne i często wykorzystywane przez klientów. Ustawienie ich należy do prostych czynności, wystarczy zalogować się do swojego panelu hostingowego, wybrać “pocztę”, kliknąć konkretny adres e-mail i zastosować potrzebne zmiany. W razie problemów z ustawieniami, zalecamy kontakt z naszym działem technicznym.

[telefon]  33 496 30 01