Optymalizacja strony www - meta znaczniki

wizjaNet-Blog
znaczniki meta, metatagi, seo, pozycjonowanie

Umieszczenie odpowiednich treści w znacznikach meta (tzw. metatagach) witryny internetowej to jeden z najprostszych sposobów na przyciągnięcie większej liczby odwiedzających witrynę. O jakie konkretne znaczniki meta chodzi i na co mają one wpływ?

W tym wpisie skupimy się przede wszystkim na dwóch podstawowych znacznikach, występujących w sekcji head dokumentu html. Należą do nich tytuł oraz opis strony. Zawartość wspomnianych znaczników wpływa na sposób prezentacji witryny na liście wyników organicznych w wyszukiwarce, np. Google, Bing itp. Jeżeli chodzi o sposób uzupełnienia tychże znaczników, to decyduje o tym technologia wykonania serwisu internetowego. Większe serwisy, posiadające system zarządzania treścią (CMS - content management system) najczęściej udostępniają również możliwość uzupełniania wspomnianych metatagów.

Przejdźmy do tytułu strony, jego przykładowa treść wygląda następująco:

WizjaNet - systemy zintegrowane, strony www, hosting

I tutaj rodzi się pytanie - jak zawartość tytułu strony przekłada się na prezentację strony w tzw. Serp (Search engine results pages - z ang. lista wyników w wyszukiwarkach)? Za odpowiedź niech posłuży poniższy zapis graficzny z listy wyników:

serp google, lista wyników google

Poniżej widzimy również zdanie:

WizjaNet to kompleksowe usługi dla firm w internecie. Wdrażamy systemy zintegrowane dla przedsiębiorstw i oświaty.

Pewnie już domyślają się Państwo że to drugi z omawianych znaczników, a więc opis strony odpowiada za jego umieszczenie na liście wyników. Budowa znacznika definiującego opis strony jest odmienna od znacznika title i wygląda następująco:

Jaka jest maksymalna długość tytułu oraz opisu strony?

W Polsce najpopularniejszą wyszukiwarką jest Google i warto do jej wymogów dopasować zawartości omawianych znaczników. W przypadku tytułu strony nie powinien on być dłuższy niż 580 px (co przekłada się na około 70 znaków). Jeśli chodzi o opis strony, to powinien liczyć do 156 znaków - wówczas możemy mieć niemal 100% pewności że tytuł oraz opis naszej strony zostaną wyświetlone w całości. Dłuższa zawartość zostanie po prostu obcięta.

Czy właściwie uzupełniony tytuł oraz opis strony są takie ważne?

Przede wszystkim zawartość tytułu oraz opisu strony musi być skorelowana z jej treścią. To absolutnie konieczny warunek (ale nie jedyny!), by nasza strona była relatywnie wysoko na liście wyników wyszukiwania. Po drugie odpowiedni tytuł oraz opis powinny zawierać hasła najczęściej wyszukiwane na dane wyrażenie kluczowe. I wreszcie po trzecie - to idealna okazja, by poprzez tytuł oraz opis spróbować przekonać internautę do wybrania właśnie naszego linku z listy wyników wyszukiwania i podniesienia wyniku CTR.