DNS- co to jest? Najważniejsze rekordy DNS.

wizjaNet-Blog
DNS-co-to-jest-Najważniejsze-rekordy-DNS

Co to jest DNS?

Skrót DNS oznacza Domain Name System. Jest to system, którego zadaniem jest tłumaczenie nazw domen na adresy IP serwera lub innego urządzenia. 

Tłumacząc to prościej, gdy wpisujemy w przeglądarkę nazwę domeny, np. wizja.net.pl, to do serwerów idzie informacja z jego adresem IP, w tym wypadku ciąg cyfr: 91.217.242.10. 

Jest to system, który znacznie ułatwia nam korzystanie z przeglądarki, a wszystkie zachodzące procesy są dla nas niewidoczne. 

Jak działa serwer DNS?

Już wiesz czym jest system DNS. Pora poznać etapy jego działania:

  1. Wpisujemy w pole przeglądarki adres domeny, np. wizja.net.pl.
  2. Kolejno następuje komunikacja pomiędzy przeglądarką, a serwerem DNS w celu przetłumaczenia adresu domeny na adres IP, na który kieruje domena.
  3. Lokalny serwer DNS przesyła prośbę do jednego z 13 głównych światowych serwerów DNS, które przetwarzają takie żądania.
  4. Serwer główny przekazuje dane dotyczące serwera DNS, na którym zapisywane są dane dotyczące domen, z określoną końcówką.
  5. Serwer DNS wysyła informację zwrotną do Twojej przeglądarki, aby poinstruować ją pod jaki adres IP ma wskazać swoje żądanie, aby wywołać wybraną stronę WWW.
  6. Przeglądarka nawiązuje połączenie z adresem IP i wyświetla wpisaną w punkcie 1 stronę internetową.

TTL- co to jest?

TTL, to skrót od Time To Live. TTL to wartość w w rekordzie DNS, która określa liczbę sekund między wprowadzaniem kolejnych zmian w rekordach. Każdy rekord DNS ma wpisany tę wartość. Sugerowany czas, to 3600 sekund, co oznacza, że serwery internetowe będą sprawdzać aktualność rekordu co godzinę. 

Ważne, aby przed dokonaniem zmian, zmniejszyć TTL, ponieważ czas oczekiwania będzie krótszy, co przespieszy zmianę danych i pozytywnie wpłynie na szybkość otwierania strony z nowego adresu.

Najważniejsze rekordy DNS

Rekord A (IPv4)- odpowiada za połączenie domeny z fizycznym adresem IP, jednak przy użyciu starszego protokołu.

Rekord AAAA (IPv6)- odpowiada za połączenie domeny z fizycznym adresem IP, przy użyciu nowszego protokołu.

Rekord MX- odpowiada za przekierowanie poczty na wybrany, zewnętrzny serwer. Wskazuje również obecne położenie serwera obsługującego naszą pocztę.

Rekord NS- wskazuje na jakich serwerach DNS znajduje się konkretna domena (np. dns2.wizja.net., dns.wizja.net., ns1.wizjanet.pl., ns2.wizjanet.pl.)

Rekord CNAME- kieruje alias na rzeczywistą nazwę domeny. Rekordy CNAME są używane do mapowania subdomeny. 

Rekord TXT- w tym rekordzie możemy dodawać dowolny ciąg znaków. Służy do zawierania informacji na temat domeny, jej bezpieczeństwa (SPF, DMARC, DKIM) oraz weryfikacji własnej domeny (np. z google lub outlooka).

Rekord PTR- stosowany do tłumaczenia adresów IP domen na adresy tekstowe (tzw. Reverse DNS).

Rekord SRV- jest wykorzystywany do wykrywania usług.

Rekord CAA- odpowiada za określenie, który Urząd Certyfikacji może wystawić certyfikat SSL danej domenie.

Hierarchia serwerów DNS

System nazw domenowych ma hierarchiczną budowę. 

Najważniejszy poziom to TDL, który dzieli się na: krajowy i funkcjonalny. 

Przykład domen krajowych: .pl, .fr, .de.

Przykład domen funkcjonalnych: .com, .edu, .biz.

Serwery DNS drugiego poziomu, to tzw. domeny regionalne, np. mazowsze.pl, podlasie.pl.

Rodzaje zapytań DNS

Rodzaje zapytań DNS dzielimy na dwa:

  1. rekurencyjne- wymuszają na serwerze odnalezienie informacji na temat domeny lub przesłanie powiadomienia o błędzie.
  2. iteracyjne- nie wymuszają na serwerze łączenia się z innymi serwerami, w sytuacji gdy nie zna adresu IP domeny. Wskazują one najlepszą odpowiedź, jaką w danym momencie dysponują.

Podsumowanie

Jest wiele procesów, których nie widzimy, a dzięki którym możemy komfortowo poruszać się po sieci - bezapelacyjnie można uznać za taki system DNS. Dzięki rekordom DNS, nasza domena może być poprawnie odczytywana, nasza poczta zabezpieczona, a za jednym kliknięciem zweryfikowana. To tylko nieliczne plusy, jakie oferuje nam system DNS.