Sukces młodych konstruktorów z Bielska-Białej

wizjaNet-Blog
Sukces-młodych-konstruktorów-z-Bielska-Białej

Ten, kto ma wizję, już na starcie osiąga sukces, dlatego chcemy pogratulować młodym naukowcom z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, którzy samodzielnie skonstruowali symulator sondy kosmicznej wraz z urządzeniami pomiarowymi. 

Wielkim sukcesem jest zajęcie przez uczniów pierwszego miejsca w konkursie „CanSat”. To sprawiło, że TeamVLO jako jedyna drużyna z Polski wyjeżdża na europejski finał konkursu organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Konkurs w Polsce w tym roku odbywał się zdalnie.

Szczęśliwi zwycięzcy to: Emil Kielar, Julia Zielińska, Krzysztof Janota oraz Natalia Pierkiel. Naukową opieką i wsparciem dla grupy są pracownicy Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, tj. dr. inż. Sławomir Herma oraz dr. Dawid Kotrys.

CanSat to minisatelita, której zadaniem jest przeprowadzenie różnych badań i eksperymentów. Urządzenie zapoznaje uczniów z technologiami kosmicznymi, dzięki czemu mogą rywalizować w konkursach w danej dziedzinie.

Uczniowie z VLO w Bielsku-Białej skonstruowali urządzanie, które analizuje wiek i kondycje drzewostanów. Studium przypadku w postaci obserwacji zweryfikowało doświadczenie na Pustyni Błędowskiej. Polegało na opadaniu satelity na mini spadochronie, która w tym momencie wykonywała kilkadziesiąt zdjęć powierzchni ziemi wraz z pomiarami ciśnienia, wilgotności powietrza, temperatury czy natężenia światła. Doświadczenie przebiegło po myśli twórców. Dane powstałe z doświadczenia wykorzystano do określenia okresu wegetacji roślinności na badanym obszarze.

Efekty pracy zostały przez komisję ocenione najwyżej, dlatego zwycięzcy z Bielska-Białej szykują się na wyjazd na tegoroczny europejski finał konkursowy. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów. 

WizjaNet wspierała realizację oraz ideę projektu.

vlo-bielsko-biała-konkurs

v-lo-bb

vlo-bb