Ostatni dzwonek na przygotowanie się do e-kontroli

Oświata
Systemy dla firm
WizjaNet

O wprowadzeniu e-kontroli podatkowej dla przedsiębiorstw oraz jednostek administracyjnych i samorządowych mówi się już od dłuższego czasu. Płynnie zostały już wprowadzone w dużych firmach, gdzie obowiązują od stycznia bieżącego roku, a pliki JPK przesyłane są do Urzędów Skarbowych od 1 lipca. 1 stycznia 2017 roku to ostateczny moment, w którym oprogramowanie generujące pliki JPK mają wdrożyć jednostki administracyjne i samorządowe odpowiadające sektorowi MŚP (czyli małym i średnim przedsiębiorstwom).

Wśród wielu osób zarządzających księgowością w gminach i miastach e-kontrole i zagadnienia związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym wywołują pewne obawy i wątpliwości. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ odpowiednio wcześniejsze przygotowanie do kontroli, czyli wdrożenie oprogramowania do rejestru VAT i faktur oraz generującego plik JPK, pozwoli uniknąć kłopotów i ewentualnych kar. Co ważne, e-kontrole dotyczą nie tylko prywatnych przedsiębiorców, ale też gminy, organizacje, stowarzyszenia, jednostki administracyjne oraz samorządowe. Jednym słowem wszystkie instytucje, będące podatnikiem będą podlegać e-kontroli.

E-kontrole i przesyłanie plików JPK są tak naprawdę dużym udogodnieniem u każdego podatnika. To przede wszystkim oszczędność czasu spędzanego na często stresujących i uciążliwych kontrolach skarbowych. Dla samej gminy i miast korzystanie z oprogramowania do Fakturowania i rejestru VAT z możliwością tworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego to także ułatwienie przeprowadzania audytów zewnętrznych i wewnętrznych.

Do wdrożenia e-kontroli pozostało kilka tygodni, zatem niewiele czasu, aby się dobrze przygotować. Ministerstwo Finansów wprawdzie nie kontroluje, czy podatnik posiada oprogramowanie, czy aplikację tworzącej plik JPK, jednak niedostarczenie na czas pliku JPK do Urzędu Skarbowego wiąże się ze sporymi nieprzyjemnościami, w też finansowymi. Urząd może nałożyć karę porządkową do 2,8 tysiąca złotych, a nawet wszcząć postępowanie karno-skarbowe i wymierzyć grzywnę w wysokości do nawet 17 milionów złotych.

Więcej szczegółów o Jednolitym Pliku Kontrolnym oraz szczegóły oprogramowania Faktury i rejestry VAT dla jednostek administracyjnych i samorządowych od WizjaNet znajdziecie tutaj.