Prowadzenie Fanpage a Reklama na Facebook

Prowadzenie firmowego Fanpage a reklama na Facebooku to dwie odrębne kwestie. Prowadzenie Fanpage nie zawsze jest reklamą i analogicznie – nie trzeba prowadzić Fanpage, żeby reklamować się na Facebooku. Powyższe różnice dyktuje głównie zasięg (czyli widoczność dla przeciętnego użytkownika) publikowanych treści. Posty zamieszczane na Fanpage wyświetlają się głównie osobom, które są już naszymi fanami (a zatem znają usługi czy produkty i najpewniej kiedyś skorzystały z propozycji firmy). Dodać trzeba również, że firmowego Fanpage w żadnym wypadku nie należy traktować jak słupa ogłoszeń z ofertą, ponieważ zupełnie mija się to z celem (ciągłe przypominanie o ofercie jest irytujące, a prawdopodobieństwo trafienia z tego typu treściami do klientów, którzy jeszcze nie znają Twojej firmy, jest małe).

 

Reklamy Facebook Ads stworzono po to, by docierać od osób, które jeszcze nie znają Twojej firmy i są potencjalnie zainteresowane skorzystaniem z jej usług. Co więcej, reklamy te wcale nie muszą się one pojawiać na Fanpage. Mogą być np. wyświetlane wyłącznie w aktualnościach użytkownika Facebooka, między innymi postami.

Jeśli głównym celem Twojej firmy są np. działania wizerunkowe i wirtualna obsługa klienta – na początek wystarczy prowadzenie i monitorowanie Fanpage. Jeśli jednak chcesz docierać z ofertą do nowych klientów, niezbędne będą reklamy Facebook Ads.