Płatna reklama: możliwości, tworzenie i monitorowanie kampanii Facebook Ads

Reklamy Facebook Ads to potężne narzędzie o wszechstronnym zastosowaniu, które pozwoli dotrzeć do osób z Twojej grupy docelowej. Mają formę opatrzonych tekstem reklam graficznych lub video. Mogą realizować różne cele, m.in.:


- kierować ruch z reklamy na dowolną stronę WWW lub na konkretnego Fanpage,
- promować zamieszczone wcześniej na Fanpage posty,
- promować wydarzenia, filmy i aplikacje,
- pozyskiwać kontakty (leady).


Do stworzenia reklamy niezbędne jest grafika lub video oraz tekst zachęcający do podjęcia konkretnego działania
(np. przejścia na stronę WWW lub polubienia fanpage) oraz zdefiniowania grupa docelowa. Czasem do jej opracowania wystarczy prosty menadżer reklam Facebook, jednak gdy chcemy osiągnąć naprawdę dobre wyniki, docierać do sprecyzowanej grupy docelowej i tworzyć zaawansowane kombinacje grup odbiorców, wtedy warto używać rozbudowanych narzędzi. Oczywiście opanowanie ich obsługi wymaga sporego nakładu pracy i czasu. Zatem, jeśli chcesz, aby kampania i reklamy były maksymalnie efektywne, to rozważ powierzenie ich wykonania profesjonalistom. Nie tylko przygotują specjalnie dobrany target i prawidłowo skonfigurują reklamę, ale także udzielą wsparcia w zakresie tworzenia jej treści tak, by trafiła do Twojego klienta. Tym samym nie stracisz niepotrzebnie pieniędzy na samodzielne testowanie i poznawanie funkcji rozbudowanych programów do tworzenia reklam i ich testowania.

 

Monitorowanie kampanii reklamowej na Facebooku

Najbardziej wiarygodnym narzędziem do monitorowania efektów i kosztów kampanii jest facebookowy Menadżer Reklam, który w generowanym raporcie precyzyjnie przedstawia zestawienie kosztów, wyświetleń, podjętych działań oraz innych parametrów reklamy. Natomiast w przypadku działań kierujących ruch na stronę, do monitorowania zachowań po kliknięciu w reklamę, potrzebny będzie zainstalowany na witrynie kod śledzenia Google Analytics i/lub Piksel Facebooka. Zwłaszcza Google Analytics umożliwia pozyskiwanie bardzo szczegółowych danych dotyczących ruchu z reklam.


Dlaczego warto inwestować w reklamy na Facebooku?

Facebook to nie tylko imponująca liczba osób, które codziennie się na niego logują. To także ogromny zbiór informacji o nich samych. Dzięki temu możesz precyzyjnie kierować reklamy do tych użytkowników, którzy jeszcze nie znają Twojej firmy, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że zechcą kupić Twój produkt lub skorzystać z usługi. Docierasz zatem wyłącznie do wybranych osób. Dzięki temu reklamy na Facebooku są tanie w porównaniu z innymi mediami, które nie są w stanie zapewnić tak precyzyjnego dobierania odbiorcy i płacisz za reklamę emitowaną do szerokiego reklamę grona widzów.


Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Pierwsze reklamy można tworzyć już od 5 zł (jest to minimalna kwota dziennego budżetu na ich wykonanie). Ostateczny koszt kliknięcia, polubienia czy realizacji wybranego celu reklamy jest zależny od paru czynników, aczkolwiek istotne znaczenie ma przede wszystkim jej odbiór przez społeczność. Najprościej ujmując y od tego, czy reklama się podoba i motywuje odbiorcę do podjęcia reakcji (polubienia, kliknięcia, udostępnienia itp.). Cena kliknięcia adresu witryny może oscylować wokół kilku groszy lub osiągnąć pułap kilkudziesięciu złotych. Jeśli reklama generuje wysokie koszty, niezbędna będzie jej analiza i optymalizacja bądź utworzenie jej na nowo w oparciu o nową strategię reklamową i przekaz.