Po wejściu na dowolną stronę internetową, w oknie przeglądarki coraz częściej pojawia się adres poprzedzony zielonymi literami: „https”. Co oznacza w praktyce? Otóż certyfikaty SSL gwarantują ochronę transmisji danych, ich poufność, a także pozytywnie wpływają na pozycjonowanie strony. A co w przypadku kiedy twoja strona WWW nie posiada certyfikatu?

Co się stanie kiedy strona WWW nie posiada Certyfikatu SSL?

wyszkoleni specjalisci e-marketing

Spadek oglądalności i spadek pozycji serwisu WWW w wyszukiwarce, to realne zagrożenia gdy nie posiadasz strony zabezpiecznonej połączeniem szyfrowanym (https://adrestwojejstrony.pl zamiast zwykłego http). Bezpieczne połączenie zapewnia instalacja certyfikatu SSL!

 

wyszkoleni specjalisci e-marketing

Już na początku jesieni tego roku planowana jest kolejna aktualizacja w przeglądarce Google Chrome. Zmiany spowodują, że przeglądarka czerwonym kolorem będzie informować użytkowników o braku połączenia szyfrowanego. To kolejny krok Google, w kierunku podwyższenia bezpieczeństwa podczas przeglądania stron WWW.

 

Kontakt do naszego konsultanta

 

Czym właściwie jest certyfikat SSL / https?

Na pewno każdy użytkownik Internetu spotkał się z protokołem https przy adresie strony internetowej (zielony adres strony www z kłódką). Szyfruje on połączenie, dzięki wykorzystaniu protokołu SSL. Jest standardem w bankowości internetowej, systemach płatności online czy wyszukiwarce Google. Stale rośnie także jego popularność na portalach gromadzących dane użytkowników czy pozwalających na wchodzenie z nimi w interakcję – fora, portale społecznościowe i informacyjne, sklepy.

Co to jednak znaczy dla zwykłego internauty? Dzięki certyfikatowi przesyłane dane są szyfrowane co sprawia, że stają się trudniejsze do przechwycenia i zmiany (w przeciwieństwie do http, gdzie hakerzy mają łatwy dostęp do danych).


Zalety korzystania z certyfikatów SSL:

 • zapewnia użytkownikom prywatność i uniemożliwia przechwycenie transmisji danych,
 • gwarantuje autentyczność i poprawność pobieranych danych,
 • poprawia pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania, co podkreśla nawet Google,
 • podnosi prestiż i wiarygodność firmy,
 • zapewnia użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i satysfakcję z korzystania usług na wysokim poziomie.

Rodzaje certyfikatów SSL:

 • DV (Domain Validation) – podstawowy, dobry poziom zabezpieczeń, w ramach certyfikatu, zapewnia szyfrowanie transmisji danych w domenie. Przy wydawaniu konieczna jest weryfikacja domeny.
 • OV (Organization Validation) – wysoki poziom zabezpieczeń, rozszerzony poziom uwierzytelniania. W celu wydania potrzebny może być wyciąg z KRS, bądź umowa spółki.
 • EV (Extended Validation) – najwyższy poziom zabezpieczeń, o którym użytkownik dowiaduje się dzięki widocznej nazwie firmy i zielonym oznaczeniu w pasku, przed adresem URL strony internetowej. Aby go uzyskać, wiarygodność wnioskodawcy jest sprawdzana na wielu płaszczyznach.


Mity związane z https:

 • Z certyfikatów korzystają tylko korporacje i duże firmy – nieprawda, atakowane są także mniejsze strony i sklepy, ponadto protokół wpłynie pozytywnie na pozycjonowanie witryny.
 • Uzyskanie certyfikatu jest czasochłonne i ciężkie – nieprawda, certyfikat DV (Domain Validation) można otrzymać w bardzo krótkim czasie.
 • Posiadanie certyfikatu jest drogie - nieprawda, koszt instalacji i utrzymania certyfikatu przez jeden rok zaczyna się już od 149 zł netto

Podsumowanie:

W obecnych czasach, każdy użytkownik Internetu zwraca, w mniejszym bądź większym stopniu uwagę na bezpieczeństwo. Dlatego nawet mniejsze firmy powinny wyjść oczekiwaniom użytkowników naprzeciw i zapewnić im odpowiedni komfort korzystania ze swojej strony internetowej. Tym bardziej, że certyfikaty SSL korzystnie wpływają nie tylko na samo bezpieczeństwo, ale także na pozycję w wyszukiwarce i wiele innych aspektów.


#mamyWizję:

Zabezpiecz swoją stronę www i dane Twoich klientów pozyskiwanych przez stronę www. Zapewniamy także utrzymanie strony www i kont pocztowych dostosowane do wymogów RODO.

Kontakt z naszym konsultantem:


Rafał: 695 863 013, e-mail: rafal.pokusa@wizja.net


Beata:
725 963 011, e-mail: beata.wroblewska@wizja.net


Biuro obsługi klienta:
33 49 63 015, e-mail: bok@wizja.net